Mikroskop Tanımı: Mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alettir.

1-) Oküler: Mikroskoba baktığınız bölüm. İçinde mercek vardır.

(mikroskop bölümleri)

2 -) Gövde kolu: Oküler ve objektifleri tutan parçadır. Mikroskobu taşımak için buradan tutarız.

3 -) Hareketli revolver: Objektif değiştirmek istediğimizde kullandığımız döner kafadır. İstenilen büyütmeyi sağlayacak objektif kullanılır.

(mikroskop bölümleri)

4 -) Objektifler: Oküler gibi mercek ihtiva eden bir parça. Büyütme bunlar sayesinde olur.

5 -) Nesne tablası: İncelenecek cisim bu tabla üstüne konulur.

6 -) İris diyafram: Işığın geldiği deliktir. Ayar kolu sayesinde ısığın siddeti değiştirilebilir.

7 -) Aydınlatma: Işık kaynağısıdır. Eski mikroskoplarda elektrikli lambalar yerine yansıtıcı aynalar kullanılmaktadır.

(mikroskop çeşitleri)

8 -) Kaba ayar düğmesi: Görüntüyü ayarlamakta kullanılır.

9 -) İnce ayar düğmesi: Daha hassas ayarlar sağlar. Görüntü kaba ayarla bulununca bu düğme sayesinde en net görüntü bulununcaya kadar ayar yapılır.

(mikroskop çeşitleri)

10 -) Alt kaide: Mikroskopu ayakta tutan parçadır. Mikroskop elde taşınırken bir elde alttan bu bölgeyi desteleyecek şekilde tutulmalıdır.

 

Binoküler Mikroskop: Biyolojik araştırmalarda, deneylerde kullanılan, 1000x zoom yapabilen, üniversitelerin sıklıkla tercih ettiği mikroskop çeşididir.

Trinokuler Biyolojik Mikroskop: Biyolojik araştırmalarda, deneylerde kullanılan, 1000x zoom yapabilen, üniversitelerin sıklıkla tercih ettiği mikroskop çeşididir.

Stereo Zoom Mikroskop: Stereo Mikroskop çıplak gözle görülebilecek kadar küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir makinedir.

Polarize Mikroskop: Döner bir tabla ile dört nicol prizma veya iki polarıcı çuhayla donatılmış bir optik polazrize mikroskoptur.

Inverted Mikroskop: Biyolojik bilimlerde genellikle hücre ve doku kültürlerindeki canlı hücrelerin incelenmesinde kullanılan mikroskoplardır.